By 17 Ocak 2008 Devamı →

ADET SÜRESİNİ KISALTMAKHer ay adetten sıkıldım
Her ay adet görmekten sıkıldım. Bu rutinden kurtulmam için kesin bir çare yok mudur? Begüm L. İstanbul

adet agrısı

Kadınlar çocukluktan çıkıp, menopoza girene kadar her ay birkaç gün aynı sıkıntıları yaşamak zorunda kalıyor. Eğer bir hastalık veya menopoz yok ise en azından bir yıl adet görmemenin tek yolu hamile kalmaktır! Ama tabii ki bu da herkesin tercihi olamaz. Sözünü ettiğiniz sorunu çözmek için ise artık yeni bir yol var. İlk doğum kontrol hapları 1960 yılında piyasaya çıktığında, kadınların normal adet düzenlerini taklit etmek üzere hazırlanmışlardı. Belli bir süre haplar alınıyor ve ardından ilaç kesilerek, aylık adet kanamasının olmasına zemin hazırlanıyordu. Aslında bunun; kadınlar ve doktorlarını rahatlatmak, her şeyin normal görünmesini sağlamak için yapıldığı söylenmektedir. Tıbben, her ay adet görmek hiç de gerekli değildir.

ÜÇ GÜNLE SINIRLIYOR

* Adet kanamasını kontrol etmek için neler yapılabilir?

Tek tip doğum kontrol haplarının ardından, son zamanlarda iki yeni tür daha piyasaya sürüldü. Bir tanesi adet kanamasını ayda üç gün ile sınırlayabiliyor. Diğeri ise kadının senede sadece dört kez adet görmesine neden oluyor. Ülkemizde durum tam olarak bilinmemekle birlikte; Batı’da kadınların yarısının aylık adet kanaması istemediklerini okuyoruz. İşte bu yüzden geçtiğimiz yılın mayıs ayında Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) yeni bir doğum kontrol hapını onayladı.

BİR YIL KULLANILIYOR

* Bu hapın riski var mı?

Bu ilaç, aynı eski haplar gibi, kullanmasında engel bulunmayan kadınların yeni doğum kontrol hapı oldu. En önemli özelliği ise, bir yıl boyunca ara vermeden alınması ve adet kanamalarını da bir yıl süre ile tamamen ortadan kaldırması. İlaç kesildiğinde de ilk kanama üç ay içerisinde oluyor. Bu yeni hap sayesinde kadınların vücutlarını istedikleri gibi kontrol etme hakları da sağlanmış oluyor. Üretici firmanın verdiği bilgilere göre, ilacı kullanan kadınların yüzde 60’ı altı ay içerisinde adetten kesilmeye başlıyor. Tıp dünyasında; kadınların düzenli aylık kanamalarının tıbbi bir gerekçesi olmadığı veya kontrollü olarak hiç adet görmemenin de kadın için bir sağlık riski taşımadığı tekrarlanıyor.

Yan etkileri nelerdir?

Bu hapla ilgili şimdilik biraz temkinli olmak gerektiğini düşünüyorum. Zira ilaç oldukça yeni ve uzun dönem yan etkileri hakkında kesin bir şey söylemek için erken. Halen kullanılmakta olan doğum kontrol haplarının bilinen yan etki ve riskleri ise şöyledir:

* Bacaklar, beyin veya kalpte pıhtı oluşumuna neden olabilirler.

* Bulantı, memelerde ağrı, sivilce ve baş ağrısı yapabilirler.

Burada en çok üzerinde durulması gereken şey; bu ilaçların doğum kontrolünde çok etkili olarak bir tür devrim yapmış olmaları ve modern doz ayarlamaları ile doğru kişiler tarafından kullanıldıklarında yukarıda saydığım risklerin çok çok aza inmesidir. Bir doğum kontrol hapı almayı düşünüyorsanız kadın doğum uzmanından fikir almalısınız. En zararsızını ancak o seçecektir. Yeni ilacın normal adet dönemlerine dönmeyi engellemediği söylenmektedir. Özellikle sigara içen kadınlarda pıhtı oluşumu ihtimali mevcut. Ara sıra küçük kanamalar da olabiliyor. Düzenli adet görme olmadığı için de kadınların hamile kaldıklarını anlamaları gecikebiliyor. En son eklemek istediğim ise; yeni ilacın da halen kullanılanlarda olduğu gibi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve AIDS bulaşmasına engel olmadığıdır.

Dr. Metin Okucu
www.xprodoksit.com

Adet Sürerisini Kısaltmak Dr. Metin Okucu
Adet Dönemi Egzersizleri
Adet Sancılarına Karşı Doğal Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Adet Düzensizliğine Karşı Bitkisel Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Adet Döneminde Beslenme
Kürtaj Sonrası Adet Sorunu Prof.Dr. Derin Kösebay
Genç Kızlarda Adet Gecikmesinin Nedenleri Prof.Dr. Derin Kösebay
Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu? Prof.Dr. Derin Kösebay
Adet Düzensizliği ve Kistler Prof.Dr. Derin Kösebay
Adet Düzensizliği ve Aşırı Kanama Prof. Dr. Ergin Bengisu
Adet Ağrıları Şiddetliyse Dikkat Op.Dr. Osman Denizhan Özgün
Adet Siklusu (Döngüsü) Op.Dr. Alper Mumcu

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji, Sağlık

Etiketler:, , ,


7 Yorum Var "ADET SÜRESİNİ KISALTMAK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. sevim dedi ki:

  Birşey sorabilir miyim? Peki çok güzel yazmışsınızda ilacın adı nedir? Çok merak ettim

 2. fatma orakoğlu dedi ki:

  bekleyn gecer

 3. HaCıPaŞaLı dedi ki:

  hanımlar ; adet ağrılarını hafif atlatmak,düzensizlik varsa gidermek,erken menopozdan korunmak,menopoz dönemini rahat geçirmek istiyorsanız, daha bir çok kadın hastalıklarını yaşamak istemiyorsanız ;

  Aslan Pençesi, Civan Perçemi,Çoban Çantası Ve At Kuyruğu bitkilerini çay olarak yılda en azında 2 şer hafta içmenizi tavsiye ederim.Allah bu 4 bitkiyi kadınlar için yaratmış.Bu 4 bitkinin kadınlar için ne kadar faydalı olduğunu bilseniz,şu an aktara koşarsınız.2 şerli olarak karıştırıp ta içebilirsiniz.Yalnız bu bitkileri aktardan almadan önce internnetten araştırarak tipini öğrenin ki başka bitkiyi size vermesinler.

  Bitkilerin kimsenin bilmediği detaylı kullanım şekillerini öğrenmek için ve başka her türlü rahatsızlığınızla ilgili danışmak için bana ulaşabilirsiniz,en kısa zamanda mailinizi cevaplayıp size faydalı olmaya çalışırım ;

  Hacıpaşalı

  İletişim :

  hacipasali@hotmail.com.tr

 4. ayca dedi ki:

  erkek arkadaşların," bırakın bu saçmalıkları,insan doğası ile oynamayın"şeklinde konuşmalarını çok bencilce ve ne olduğunu bilmedikleri bir konuda saçma sapan ahkam kesme olarak algılıyorum.uzun adet dönemlerinin fiziki ve ruhsal sıkıntısını değil anlamak hayal etmeleri bile mümkün olmayan erkek cinsi,bari bu konuda sussun ve kadınların kendi vücutları ile kararları kadınlara bıraksınlar !

 5. gamze gamze dedi ki:

  son iki aydır yaklaşık 15 gününü adetle geçiren biri olarak bu ilaçların yan etkilerinin kesin olarak açıklanması dahilinde kullanılmasında sakınca görmüyorum benim gibi binlerce insan var ve gerçekten psikolojik olarak canını sıkıyor insanın

 6. HAKAN BALCI dedi ki:

  beyinde pıhtı oluşma riskini bile göze alabilen bu üretici firma ve kullanıcılar, aslında ne kadar dar düşünceli olduklarınıda göstermiş oluyorlar. Yav arkadaş amerika amerika dedikleri bu üstün insanlar işte.buyrun siz verin cevabını. YAZIK YAZIK!

 7. manolya erdem dedi ki:

  saçmalık hersey bitti bumu kaldı bırakın insan doğasıyla oynamayı
  daha önemlı seyler var cok kızdım coook