By 30 Aralık 2010 Devamı →

ADET DÜZENSİZLİĞİ VE KİSTLER
Rahimde Yara Varmış

28 yaşında, 8 yıllık evli bir kadınım. 7 yaşında bir kızım var. 2 ayda bir adet görüyorum. Kasıklarım çok ağrıyor. Bu yüzden doktora gittim. Doktor “Rahminde yara ve iltihap var. Ayrıca kan testine göre testosteron hormonun yüksek” dedi. İlaç kullanmam gerekiyormuş. 3 ayda bir kontrole gitmem lazımmış. Test sonuçlarımı size yazıyorum.

Acaba teşhisi doğru mu? Doktoruma güvenmeli miyim?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Rahim ağzındaki yara için herhalde smear denen akıntı tahlilini doktorunuz almıştır. Tedaviyi bunun sonucuna göre yapacağını sanıyorum. Anlayabildiğim kadarıyla yumurtalıkların fonksiyonundaki bozukluk sonucu erkeklik hormonu biraz yüksek. Bunu da düzelmek için doğum kontrol hapı tavsiye edilmiş. Bunların hepsi normal. Doktorunuza güvenin ve verdiği tedaviyi aynen uygulayın.


Adetlerim düzensiz oluyor

1.5 ay içinde 3 kere kanamam oldu. Son ikisi düzensizdi. Nişanlımla 1 yıldır ilişkiye giriyoruz. En son adetimin son günü ilişkiye girdik. Ondan sonra 2 kere düzensiz oldu.

Sizce neden böyle bir sorun oluyor? Kist olabilir mi?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Düzensiz kanamaların birçok nedeni olabilir. Hormonal bozukluklar sonucu olabildiği gibi rahim ve yumurtalıklarda meydana gelen bazı hastalıklarda (iyi huylu ve kötü huylu urlar, kistler gibi) olabilir. Jinekolojik muayene, ultrason muayenesi, gereken kan testleri yapılarak neden anlaşılmaya çalışılır. Hatta bu muayenelerden bir sonuç alınamazsa rahimden biyopsi almak bile gerekebilir. Bütün bunların yapılabilmesi için sizin bir doktora başvurmanız gerekiyor.


İki kez düşük, bir kez de erken doğum yaptım

26 yaşında, 6 yıllık evli bir kadının. Sorunum gebe kalıp bir türlü sonuca ulaşamamak. İlk gebeliğimde 1 aylıkken düşük yaptım. İkincisinin anne karnında normal olmadığı fark edildi, 6 aylıkken suni sancıyla düşürdüm. Üçüncüsünde ikizlere hamileydim. 7.5 aylık olarak erken doğdu ve yaşamadılar. Bir türlü anlam veremiyorum. Bana ne yapmam gerektiğini söyler misiniz?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Önce hakikaten şanssız olduğunuzu söylemem gerek. Umarım artık şansınız döner… İlk iki gebelikte olanlar muhtemelen genetik bozukluklar sonucu olmuş (Düşük nedenleri araştırılmalı. Belki başka nedenler de vardır). Ama son gebeliğiniz ikiz gebeliğin de mutlaka etkisi var. Bir süre dinlendikten sonra (5-6 ay kadar) düşük nedenlerini araştırtın. Rahmin iç yapısını, içindeki myomlar, polipler, rahim içinin doğuştan şekil bozuklukları düşük ve erken doğum nedenleri arasındadır.

Çocuk sahibi olmak istiyorum, sorun olur mu?


Bir süre önce condilom adlı bir virüs bana bulaştı. Tedavi gördüm, şimdi taşıyıcıyım. Ayrıca rahim ağzında bulanan et benlerini yaktırdım. Smear testimde sorun çıkmadı.

Çocuk sahibi olmak istiyorum. Geçirdiğim bu hastalık çocuğumun olmamasında etkisi olur mu?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Condilom denen oluşumlara ki halk arasında bunlara siğil denir papilloma virüsü sebep olmaktadır. Genellikle cinsel ilişkiyle geçer. Dış genital organlarda ortaya çıkar ve tedavi edilmezse çoğalır, dış kısımları ve hatta vajinayı bile kaplayabilir. Tedavisi ilaçla veya siğillerin elektrokoter veya lazer ile ortadan kaldırılması şeklinde yapılır. Tedaviden sonra zaman zaman tekrarlayabilir. Tekrarlamayı önlemek için eşinizle veya partnerinizle bir yıla yakın prezervatifsiz ilişkide bulunmamanız gerekiyor. Virüsü tekrar alır, aynı şeyleri yasayabilirsiniz. Tedavi olduğunuza göre gebe kalabilirsiniz. Geçirdiğiniz operasyon gebe kalmayı engellemez.

Adet Sürerisini Kısaltmak Dr. Metin Okucu
Adet Dönemi Egzersizleri
Adet Sancılarına Karşı Doğal Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Adet Düzensizliğine Karşı Bitkisel Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Adet Döneminde Beslenme
Kürtaj Sonrası Adet Sorunu Prof.Dr. Derin Kösebay
Genç Kızlarda Adet Gecikmesinin Nedenleri Prof.Dr. Derin Kösebay
Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu? Prof.Dr. Derin Kösebay
Adet Düzensizliği ve Kistler Prof.Dr. Derin Kösebay
Adet Düzensizliği ve Aşırı Kanama Prof. Dr. Ergin Bengisu
Adet Ağrıları Şiddetliyse Dikkat Op.Dr. Osman Denizhan Özgün
Adet Siklusu (Döngüsü) Op.Dr. Alper Mumcu

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY (Memorial Hastanesi)
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Doğum Kontrol Hapları Hakkında
» Hepatit B ve Hamilelik
» Neden Düşük Yapıyorum
» Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu?
» İdrar Yaparken Yanma
» Spiral Ne Zaman Değiştirilmeli?
» Hepatit C ve Cinsel Yaşam
» Myom Ameliyatı Olmam Gerekiyor mu?
» Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural
» Gebelik için 1 Yıl Beklenmeli
» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İçin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY


6 Yorum Var "ADET DÜZENSİZLİĞİ VE KİSTLER"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. esma dedi ki:

  merhaba ben 19 yaşındayım ilk adetimi 5 yıl önce oldum. ilk zamanlar normaldi ama son iki yıldır adetlerim düzensiz bazen 40 gün sürüyor artık düzelmesini istiyorum bana yardımcı olur musunuz?

 2. ayşe yıldırım dedi ki:

  merhaba doktor bey
  20 yaşındayım 11 yaşında adet görmeye başaldım.uzun zamandır adet düzensizliğim var 15 günde bir oluyorum bu da 7 gün sürüyor. çeşitli ilaç tedavileri gördüm ama bir yararı olmadı yine aynı şekilde sürüyor hormanlarım normal çıktı doktor bu konuda normal olduğunu söylüyor devamlı ilaçkullanmam gerektiğini söylüyor beni bu konuda aydınaltırmısınız şimdiden teşekkür ederim..

 3. sevcan dedi ki:

  merhaba doktor bey..
  18 yasındayım. ilk adetimi 14 yasında oldum. 1-2 sene kasık ağrım olmadı.rigl olduğum süreç 4-5 gün sürüyor. kanamam normal. son 1 sene içerisinde kasıklarım cok siddetli ağrıyor. kusma,ishal,kabız,tansiyonum da düşüyor bayılıcak gbi oluyorum. bu nedenle 1 kez kadın doğuma basvurdum.ilk gittğimde sadece kontrol doğum hapı yazıp gönderdiler ultrasona almadı bile. sizce adetliyken mi ulturasona girmeliym yoksa normalken mi? ve kist varmıdır? endişheleniyorum. simdiden teşekkürler.

 4. figen ozturk dedi ki:

  Merhaba doctor bey ben ingilterede yasiyorum adim figen 2 senelik evliyim cocugum yok evlendikten sonra adetlerim duzensiz olmaya basladi ve asiri kilo aldim 160 boyunda 100kg malesef defalarca doktora basvurdum fakat pek bisey yapmadilar en son beni jinekoloji cp sine gonderdiler ultrasyon ve digger tahl;iller yapildi ve bende poliktik over tanisi konuldu herhangi bir ilac vermediler suanda sadece kilo ver dediler hasteneye sevk ettiler fakat 3 ay sonraya randevu vericeklerini soyledi bu hastalikta kilo vermenin zor oldugunu biliyorum yani burda oyle soylediler ugrasiyorum henuz 3 kilo verebildim ve cok uzuluyorum alternative cozumler arayisi icindeyim ne yapmaliyim cocuk sahibi olmayi cok istiyorum ayrica yasim 27 bunalimdayim diyebilirim adettim 1 ayi geciyor devamli kesilmeden oluyorum sadece kesilmesi icin bir ilac Verdi ne yapmaliyim nasil bir yolu caresi var lutfen bana yardim edin cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum .

  Simdiden cok tsk ederim

 5. esma sen dedi ki:

  merhaba ben bir yıldır evliyim evlenmeden önce de adetlerim düzensizdi doktor genetik olduğunu söylemişti. evlendikten sonra 5 ay doğum kontrol hapı kullandım bırakınca adetimde farklılıklar oldu mesela çok az adet görüyorum günde birkaç damla gibi bir de 18 günde 1 hastalanıyorum neden acaba?

 6. sinem ali dedi ki:

  merhaba ben 5 aydir evliyim ve asiri derecede couk istirouz esimlen doktora gitim hersey normal dedi ama yine olmior coumuz neden acaba