By 16 Kasım 2009 Devamı →

ADET DÖNEMLERİNDE DOMUZ GRİBİ TEHLİKESİH1N1 Virüsü, âdet zamanı vücut direncini düşürüyor.

Geçtiğimiz günlerde domuz gribinden yaşamını yitiren 13 yaşındaki Betül B’nin otopsi raporunda adet döneminde olduğu için karın ağrısı çektiği belirtildi. Uzmanlar; A/H1N1 virüsünün adet döneminde vücut direncini düşürebileceği gibi aşırı kanamaya bağlı ölüme de yol açabileceğini söyledi.

Şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırılan ve makatta kanaması olduğu gerekçesiyle hastane hastane dolaştırılırken domuz gribinden ölen 13 yaşındaki Betül B’nin otopsi raporunda “iç kanama bulgusuna rastlanmadığı” öğrenildi.İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun raporunda, Betül B’nin ölüm nedeni “A/H1N1 virüsünden kaynaklanan akciğer yetmezliği” olarak belirlendi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, henüz ergenlik çağma girmiş olan Betül B’nin karın ağrısına iç kanamanın değil “adet kanaması”nın neden olduğunu tespit etti. Uzmanlar, A/H1N1 virüsünün adet kanaması döneminde direnci düşürebileceği gibi aşırı kanamaya bağlı ölüme de yol açabileceğini söyledi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu şunları söyledi:

ÇOCUKTA ŞİDDETLİ OLUR

“Adli Tıp Kurumu, iç kanama bulgusuna rastlamadı. Doktorlar kanama bulamayınca mideden şüphelenmişler. Aileye başsağlığı ziyaretinde bulundum. Anne bana kızının regl olduğunu söyledi. Regl ağrısı çocuklarda şiddetli olabilir, ama maalesef bu düşünülmemiş. İç kanamayı çocuk cerrahı daha iyi değerlendirebilir diye, çocuğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne yönlendirmişler. Orada da doktor ameliyatta olduğu için hasta birkaç saat bekletilmiş.”
Gribin komplikasyonları öldürür

İstanbul Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, kişinin âdet kanaması sırasında H1N1 virüsü ile karşılaşmasının hastalığa yakalanması ihtimalini artıracağını ve kanamanın şiddetini artırabileceğini söyledi. “Bir insan tek başına grip yüzünden ölmez, gribin yol açtığı komplikasyonlar sonucu ölür” diyen Eraksoy, “Domuz gribi beyin iltihabı, zatürree veya bağırsak kanaması yapabilir. Bu gribin komplikasyonu çoğunlukla zatürredir. Kişi adet kanaması döneminde virüsle karşılaşmışsahastalığa yakalanma olasılığı yüksektir. Virüs, adet kanaması olan kişide hastalığı kolayca başlatabilir veya kanamanın şiddetini arttırabilir” dedi.

* Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler
* Domuz Gribi Aşısının Zararları
* Evcil hayvanlarda virüse rastlandı
* Domuz Gribine Karşı Bitkisel Önlemler
* Grip aşısı ve Domuz Gribi ilişkisi
* A Gribine karşı mikropsavar gıdalar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.