By 12 Temmuz 2012 Devamı →

ABD’DEN GELEN İLİK HAYAT KURTARDIAdana’da, yakınlarından uygun ilik nakli bulunamayan lösemi hastasına Amerikalı bir bağışçı tarafından gönüllü nakil yapıldı. Uygun ilik, Alman bir polis şefi tarafından büyük bir titizlik ve 27 saatlik uçak yolcululuğu ile Adana’ya getirildi.
ABD'DEN GELEN İLİK HAYAT KURTARDIKablo döşeyerek geçimini sağlayan Adanalı 29 yaşındaki Mustafa Ünal, 1 yıl önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Uzun süre rahatsızlığı saptanmaya çalışılan Mustafa Ünal’a yaklaşık 9 ay önce lösemi (kan kanseri) teşhisi konuldu. Kemoterapi gören Ünal’a kemik iliği bulunması için önce 3 kardeşi ve yakınlarında tarama yapılsa da, dokular uyuşmadı. Bunun üzerine, Sağlık Bakanlığı ile koordinasyon halinde, yurt içinde uygun kemik iliği bulunması için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Kemik İliği Nakil Merkezi’ne yapılan başvurudan da sonuç alınamadı. Yurt dışında uygun kemik iliği bulunması için tarama yapan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemik İliği Nakil Merkezi, ABD’li 23 yaşındaki bir erkekte uygun iliğin olduğunu saptandı.Doku grubu tam uyan, kurallar gereği ismi açıklanmayan ABD’li bağışçıdan alınan kemik iliği filmleri aratmayan bir operasyonla Adana’ya getirildi. Almanya’daki işinin yanı sıra uluslararası kurye olarak görev yapan ‘Jürgen’ adlı Alman polis şefi, ABD’ye gidip aldığı kemik iliğini, 27 saatlik bir uçak yolculuğunun ardından 29 Haziran’da Adana’ya getirdi. Uğruna yüksek güvenlik önlemi alınan, x ray cihazından geçirilmeyen ve ısı dengesi sağlanan uygun ilik, Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesi Erişkin Kemik İliği Nakil Merkezi’ne getirilerek, Klinik Direktörü Prof. Dr. Hakan Özdoğu, Medikal Direktör Prof. Dr. Can Boğa ile Kemik İliği Toplama ve İşleme Direktörü Doç. Dr. İlknur Kozanoğlu tarafından 2 saatlik bir sürenin ardından Ünal’a başarılı biçimde nakledildi.

“UYGUN DOKU 150 BİNDE 1”

Operasyonun ardından Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesi Erişkin Kemik İliği Nakil Merkezi Klinik Direktörü Prof. Dr. Hakan Özdoğu, Medikal Direktör Prof. Dr. Can Boğa ile Kemik İliği Toplama ve İşleme Direktörü Doç. Dr. İlknur Kozanoğlu, ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Prof. Dr. Hakan Özdoğu, hasta yakınları arasındaki doku uyumunun yüzde 25-30, yakın akrabalar arasında yüzde 5 ve yabancılar arasındaki oranın 150 binde 1 olduğunu belirterek, “ABD’de yaşayan bir gönüllü sayesinde hastamız yaşama bağlandı. Bu çok heyecan verici. Kritik olan 3 aylık sürenin ardından eski hayatına devam edebilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu sayesinde hastamız, ABD’de 400 bin dolar, Avrupa’da 200 bin dolar ve İsrail’de bile 150 bin dolara yapılabilen bu operasyon için cebinden para harcamadı” diye konuştu.

Prof. Dr. Can Boğa ise hastanın iç organlarına bakılıp, her şeyin uygun olduğu anlaşıldıktan sonra hazırlanan hücresel ürünün hastaya verildiğini söyledi. Boğa, “Operasyonun ardından bir toparlama aşaması var. Kemik iliği için toparlama aşaması çok önemli. Günler ve haftalar alabiliyor ve bu süre içerisinde hastayı korumamız gerekiyor. Çevresel şartlar büyük bir titizlikle kontrol ediliyor” dedi.

Doktorlarına iyi olduğunu, kendini her geçen gün daha iyi hissettiğini anlatan Mustafa Ünal da kendini bir an olsun bile yalnız bırakmayan eşi 29 yaşındaki Tuğba Ünal’ın elini tutarak, kameralara gülümsedi.

Tuğba Ünal, bağış konusunda herkesi duyarlı olmaya davet ederek, “Zor günler geçirdik ama geride kaldı. Bağış yapmak zor değilmiş. Biz de bilmiyorduk bağışın önemini. Korkacak bir şey yok. Yaşam kurtarıyorsunuz sonuçta” diye konuştu.

Uluslararası Veri Bankasından İlk İlk Geldi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.