By 05 Kasım 2011 Devamı →

30 YAŞ ÖNLEM ZAMANI30’lu yaşlar, hayatın dönüm noktalarından biri. Aynı zamanda yılların izlerinin de yüzümüzde belirmeye başladığı dönem… Ama paniğe gerek yok. Doğru yöntemlerle yaşlılık izlerine “dur” demek mümkün. Detayları Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan’dan aldık.
RUHU DA ETKİLİYOR CİLDİ DE: 30’lu yaşlarda ciltte birtakım değişiklikler gözleniyor. Bazı önlemlerle yaşlanma süreci geciktirilip, kişinin kendini daha iyi hissetmesi sağlanabilir. Bu ruh hali hayata karşı daha güçlü mücadele verilmesine de katkı sağlar.– CİLDİNİZ KURUYOR DİYE KORKMAYIN: Ergenlik dönemi boyunca devam eden yoğun yağlanma ve akne sorunu ilerleyen yıllarda azalmaya başlıyor, cildin yağ ve nem salgısında azalma görülüyor. Bu da 30’larda, kişilerin daha az yağlı ve daha nemsiz bir cilde sahip olmasına yol açıyor.

– CİLT LEKELERİ KENDİNİ GÖSTERİYOR: Ergenlik döneminde bilinçsizce yoğun güneşe maruz kalınması, bu yaşlarda ciltte etkisini göstermeye başlıyor. Kılcal damar genişlemeleri ve cilt lekeleri beliriyor. Yaşa bağlı olarak ciltte kolajen ve elastin salgısında azalma başlıyor ki kırışıkların başlamasının
ana nedeni de bu maddelerin azalması zaten…

– PEELİNG YAPTIRMAK ÖNEMLİ: Peeling’in amacı üst tabakadaki hücrelerin soyularak atılmasını, alttan sağlam ve canlı derinin gelmesini sağlamak. Peeling iki ya da üçer hafta arayla dört ile altı seans arasında yapılıyor. Peeling işlemi için kullanılacak asidin gücü, kişinin cilt yapısı ve sorununa göre belirleniyor.

SARKAN CİLDE NEŞTERSİZ ÖNLEM
30’lu yaşlarda ciltte görülmeye başlanan sarkmalar, mezolifting’le tedavi edilebiliyor.
– Bu uygulamada cildi yenileyen antioksidanlar, vitaminler, mineraller
iğnelerle cilt altına enjekte ediliyor.
– Cilt nemlenmiş, parlak görünüm kazanıyor.
– Ortalama dört-altı seans, iki-dört haftalık aralıklarla uygulanıyor.

DOĞRU ÜRÜNLER SEÇİN
30’lu yaşlarda cilt yapısına uygun temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanılmalı. Yağlı cilt yapısına sahip olanlar, cildi kurutucu bir temizleyici tercih etmeli. Kuru cildi olanların da deriyi kurutmayan bir ürünle ciltlerini temizlemeleri gerekiyor.

Far paleti seçerken
Kadınlar için göz farı bir mücevher kutusu gibidir. Ancak yanlış seçimler ve uygulamalar, rengin bir süre sonra uçup gitmesine neden olur.
Bir far paletini, üzerinde sadece tek bir mükemmel renk bulunduğu için satın almak doğru değil. Seçiminizi yaparken istediğiniz tonların ve tekstürlerin uyumlu olmasına dikkat edin; paletinizde açık ve koyu tonların yanı sıra nötr ve bir de parlak far seçeneğiniz bulunmalı.

TEMEL RENKLERE ODAKLANIN
En çok kullanılan göz farları arasında hâlâ ten ve duman renkleri revaçta. Nude tonlarla en çok uyum sağlayan diğer renkler arasında kahve, boz, bej ve şampanya bulunuyor. Smokey palette ise siyah, grinin en az iki tonu ve ışıltılı bir aydınlatıcı ton olması şart.

RENK GEÇİŞLERİNE DİKKAT
Sizden tüm renkleri bir arada kullanmanız tabii ki beklenmiyor. Önce hareketli göz kapakları üzerine belirgin bir koyu gölge uygulayın. İçini nötr bir renk ya da beyaza yakın bir tonla aydınlatın. Kaşa yakın kısımlara ve gözün kuyruk bölümüne mat bir gölgelendirme yapın.
Mükemmel olmak zorunda değilsiniz
Hepimiz her zaman bakımlı ve güzel görünmek istiyoruz. Ama bunun için uzun zaman ayırmak gerekiyor. O yüzden bir de B planınız olmalı değil mi?
– Kusursuz olurdu: Sabahları ve akşamları derinlemesine bir cilt bakımı yapıp ardından yüz toniğini eksik etmemek… Ayrıca hafta sonları düzenli peeling uygulamalarını, anti-aging bakımlarını da unutmamalı. Ve sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra UV korumalı cilt nemlendiricilerini kullanmak…

Güzelliğin listesi saymakla bitmiyor.
B Planı: Yeni nesil cilt temizleme, makyaj çıkarma ürünleri ve tonik gibi çoklu özelliklere sahip bakım ürünleri, birden fazla görev üstleniyor. Retinol içeren bir gece bakımı aynı zamanda ciltte peeling etkisi yaratıyor; cildi siyah noktalardan arındırıyor, hatta gözenekleri ve ince kırışıklıkları yok edebiliyor. Sabahları kullandığınız bakım kremlerinin de birden fazla etkisi olduğu bilinen bir gerçek; cildi nemlendiriyor, yüzeyde fondöten etkisi yaratıyor ve UV koruma içeriyor.

TONLAMALARA ÖNEM VERİN
Gözlerde yoğun bir gölgelendirme yapmak konusunda emin değilseniz, kullanacağınız koyu tonu nötr bir renkle karıştırabi-lirsiniz. Ama kireçli bir görüntüye yol açabileceği için aşırı beyaz kullanmaktan kaçının.

Parmak uçlarındaki ‘mucize’
Vücudumuzdaki akupunktur noktalarının direnci artırıcı etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Bunlar arasında en önemlisi belki de şakak bölgesi… Şakaklarınıza parmaklarınızla iki dakika boyunca dairesel hareketlerle basınç uygulayın. Ardından yine iki dakika parmak uçlarınızla hafifçe vurun, kendinizi yeniden zinde hissettiğinizi göreceksiniz.

Taş bebek kirpikler
Lancome’un “Hypnose Doll Eyes”ı, belirgin ve tek tek ayrılmış kirpikler yaratmak, onları yapılandırmak için tasarlandı. Ürünün sırrı, gözlerin köşelerindeki en kısa kirpikleri bile yakalayacak özelliğe sahip olan naylon, koni şeklindeki fırçası… “Hypnose Doll Eyes”, kirpikleri ağırlaştırmadan, gözle görülür oranda hacim artırıcı, gerçek bir “taş bebek kirpiği etkisi” için düzgün kıvrımlar ve pürüzsüz bir uygulama sunuyor.

Doğal güzellikte bir cilt için
Dr. Sebagh’ın yeni günlük bakım ürünü “Sun-City Protection SPF 30 Emulsion”, gelişmiş yüzde 100 mineral filtreleri ile UVA, UVB, Infra-red ışınlarına ve lekelenmeye karşı yüksek koruma sağlıyor. Cildi makyaja da hazırlayan ürün, UV ışınlarının cilt yüzeyine nüfuz etmesini önlüyor ve paraben içermiyor. Fiyatı 184 TL…

Saçlara derin koruma
Philip B.’nin tüm saç tiplerine uygun nemlendirici bakım kremi “Deep-Conditioning Creme Rinse”, içeriğinde shea yağı ile soya proteinlerinin yanı sıra birçok bitki ve çiçek özü barındırıyor. Ürün, uçlarını yapılandırdığı saça elastikiyet ve güç kazandırırken, aynı zamanda nemlendirip hacim veriyor.

Nilüfer PAZVANTOĞLU – Hürriyet

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.