By 15 Aralık 2012 Devamı →

3 BİTKİSEL GIDA TAKVİYESİNE TOPLATMA KARARISağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan açıklamada halk sağlığını tehlikeye soktuğu bildirilen üç ürün hakkında toplantma kararı verildi.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan açıklama:
Kurumumuz tarafından ruhsatlandırılan ilaç ve tıbbi ürünlerin haricindeki ürünlerin hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği şeklinde sağlık beyanı ile tanıtım ve satışının yapılması yasaktır. Bu kapsamda ilaç olmadığı hâlde ilaç gibi tanıtım ve satışı yapılan Clavix Panax, Clavis ve Klavis Panax isimli ürünlerin halk sağlığını tehlikeye soktuğu gerekçesi ile toplatılmasına karar verilmiş ve ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca Reklam Kurulu tarafından bu ürünlerin reklamları durdurularak para cezası uygulanmış, yine RTÜK tarafından da reklamları yayınlayan yayın kuruluşları hakkında idari para cezası uygulanmıştır. Söz konusu ürünler veya benzer ürünlere ilişkin şikayet ve mağduriyeti olan vatandaşlarımız mağduriyetlerini belirtir dilekçe ile “hukuk@titck.gov.tr” e-posta adresi üzerinden Kurumumuza müracaat edebilirler.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsat alarak ‘Gıda Takviyesi’ adı altında satılan haplar Türk Eczacılar Birliği’ni isyan ettirdi. Damar açıcı olarak kullanılabileceği belirtilen bir ilaca da toplatılma kararı getirildi. Aynı zamanda Türk Eczacı ve İşverenler Sendikası da sahte ilaç lara karşı da vatandaşları uyardı: Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, eczanelerimizde asla sahte ilaç bulunmaz.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, basında ‘sahte ilaç’ operasyonu haberlerinin üzerine vatandaşların eczanelerden ilaç alırken endişelenmesine yol açtığını belirtirken, “Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, eczanelerimizde asla sahte ilaç bulunmaz. Endişelenmelerine gerek yok” dedi.

Saydan yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde ilaçların, üretiminden veya ithalinden vatandaşların eline ulaşıncaya kadar takip edildiğini belirtirken, “Her bir ilacın, vatandaşlarımızın sahip olduğu TC kimlik numarası gibi ayrı bir kimlik numarası bulunmaktadır ve her bir kutu ilaç ayrı ayrı takip ve kontrol edilmektedir. Basında yer alan ilaçlara gelecek olursak; bunlar içlerinde ilacın etken maddesi olmayan, ucuz katkı maddeleridir. Bu sahte ürünler internet üzerinden ve eczane dışında satılmak üzere ortamı müsait, talebi olan ülkelerde sahtekarlıkla kolay para kazanmaya çalışan kişilerce üretilmektedir. Böyle sahtekarlar talep ortamı olan ülkeleri seçerler. Ama bizim vatandaşlarımız, ilaçlarını ister kimyasal, ister bitkisel olsun sadece eczanelerimizden alacak olurlarsa, sahte ilaçlarla asla karşılaşmazlar” dedi.

Sağlık bakanlığı tarafından kurulan İlaç Takip Sistemi sayesinde eczaneler dışına (bakkal, market ve benzinlik vs.) ilaç verilemediğini belirten Nurten Saydan, “Eczane dışındaki yerler sahte ilaç üreten sahtekarlara ortam yaratmaktadırlar. İlaçları vatandaşlarımızın bakkaldan, benzinlikten veya internetten almasını eczacılar olarak anlamakta zorlanıyoruz” dedi.

ECZACIYA DANIŞMADAN İLAÇ KULLANMAYIN

TEİS olarak vatandaşları uyardıklarını da ifade eden Saydan, açıklamasının devamında, “Eczane dışındaki yerlerden asla ilaç almayın. Biz eczacılar 7 gün 24 saat sizlere hizmet veriyoruz ve sizlere çok yakınız. Bizlere danışmadan asla ilaç kullanmayınız. İnternette yapılan süslü reklamlara asla inanmayınız. Sizi sağlığınız üzerinden kandırmak, zayıf ve hassas olduğunuz konularda sömürmek istiyorlar. İlaç sadece eczanelerden ve eczacı danışmanlığı ile alınması gereken bir üründür. İlaçları en iyi eczacılar bilmektedir. Eczanelerimize gelerek, en ufak bir şüpheye düşmeden ilaçlarınızı alıp, bizlerin söylediği şekilde kullanarak tedavi olabilirsiniz. Lütfen ilaç gibi bir konuda sizi kandırmaya çalışanlara itibar etmeyin” dedi.

TEB DE İSYAN ETTİ

Birçok kişinin de ölümüne neden olan ve özellikle zayıflama haplarında karşılaşılan bu durum aylardı gündeme geliyordu. TEB Genel Sekreteri Uzm. Ecz. Harun Kızılay basına yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi:
Aylardır gerek yazılı gerekse sözlü olarak yaptığımız tüm açıklamalarımızda, bazı sağlık tacirlerinin çeşitli ürünlere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan kolayca “gıda takviyesi” onayı alıp ilaç gibi sattığını, halkı açıkça kandırdıklarını belirtmiş, endişelerimizi Sağlık Bakanlığı ve tüm yetkili kişilerle paylaşmıştık.

Özellikle Clavix Panax ismiyle piyasaya sürülen, “kalp ve damar rahatsızlığı ile buna bağlı hastalıkları bulunanların mutlaka kullanması gerektiği” ibaresiyle hem internet sitesinden hem de çeşitli televizyon kanallarından reklamı yapılan ürün hakkında, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK), halk sağlığını tehlikeye soktuğu gerekçesi ile toplatılmasına karar vermesi ve ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmasını memnuniyetle karşıladık.

SAĞLIK BAKANLIĞI RUHSATLANDIRSIN

Bizler, halk sağlığını tehdit edecek her türlü yanlışlığın karşısında olan bir meslek örgütünün mensubu olarak, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’yla işbirliğimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de devam edeceğini belirtmek isteriz. Ancak, bu tür ürünlerin yaşanılan bunca olumsuz olaya rağmen hala Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsat almasını anlayabilmiş değiliz. Bizler insan sağlığının tesisinden sorumlu kişiler olarak, bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmasını ve takip edilmesinin doğru olacağı kanaatini taşıyoruz. Zira, bu tür ürünlerin halihazırda son derece düzgün işleyen İlaç Takip Sistemi dışına çıkarılmasının yarattığı olumsuzlukları da, hemen her gün basına yansıyan üzücü olaylardan görüyoruz.

YARIN KİM ENGELLEYECEK?

Halk sağlığının tesisi noktasında, özverili ve sorumluluk anlayışının hakim olduğu tavrı ve öte yandan ilaç sahteciliği yaparak, hile ve kandırmayla halkımızın en zayıf noktası olan “sağlığı” kendine rant malzemesi yapan bu zavallı kişilere geçit vermediği için TİTCK’i bir kez daha tebrik ediyoruz. Kurum’un dün yayımladığı duyuruda da yer aldığı üzere, bu ürün ve benzer ürünlere ilişkin şikayet ve mağduriyeti olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini belirtir dilekçe ile “hukuk@titck.gov.tr” e-posta adresi üzerinden müracaat etmeleri de sağlandı.
İlaçta sahteciliğin ve internetten kontrolsüzce ilaç, bitkisel ürün, gıda takviyesi vb. ürünlerin satışını bugün TİTCK engelledi, peki ya yarın?
Halk sağlığının korunması noktasında kalıcı çözüm Tarım Bakanlığı’nın yaptığı gibi bu kişileri teşhir etmekte değil, tüm bu ürünlere Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat vermesi ve takip etmesindedir. Daha fazla can kaybı yaşanmadan!

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.