By 14 Kasım 2011 Devamı →

11 YAŞINDAKİ NAZMİYE 84.5 KİLOYA ULAŞTIArkadaşlarımla yakalamaca oynayamıyorum. Kilolarımdan kurtulup, arkadaşlarımla koşup oynamak istiyorum

Fatma ve Ali Çilli çiftinin 2 çocuğundan 11 yaşındaki Nazmiye Çilli, 84.5 kiloya ulaştı. Yürürken ve koşarken zorlanan ilköğretim 6’ncı sınıf öğrencisi Nazmiye, büyüdükçe daha da fazla kilo almaktan korktuğunu belirterek, “Arkadaşlarımla yakalamaca oynayamıyorum. Kilolarımdan kurtulup, arkadaşlarımla koşup oynamak istiyorum.” dedi.

Çilli çiftinin 2 çocuğundan büyüğü olan Nazmiye, 4 kilo 400 gram olarak dünyaya geldi. Her yıl yaşıtlarına göre daha fazla kilo aldı. 8 yaşına geldiğinde 45 kiloya ulaşan Nazmiye, annesi tarafından Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Burada diyet programı verilen ve kontrole gelmesi istenerek evine gönderilen Nazmiye’nin tedavisi, ailesinin maddi imkansızlıkları nedeniyle yarım kaldı. Hızla kilo almaya devam eden Nazmiye, 11 yaşında 84.5 kiloya ulaştı.
Anne Fatma Çilli, yeşil kart başvurusunun 2 ay önce kabul edilmesiyle kızını yeniden aynı hastaneye götürdü. Yine diyet programı verilen Nazmiye, bazı tahliller için Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

NE PİŞİRİRSEM YİYOR
Kızının ne yemek pişirirse yediğini anlatan Fatma Çilli, “Doktorun diyet programını uygulayamıyor. Kendisini tutamıyor. Yemek seçme huyu yok. Ne yaparsam yiyor. Bir oturuşta 2 tabak yemek yiyor, bazen 3’ü de buluyor” dedi.
Daha önce maden ocaklarında çalışan eşinin 4 yıldır işsiz olduğunu belirten Fatma Çilli, hem maddi yetersizlikler, hem de zihinsel engelli kayınbiraderi ile yaşlı olan kayınvalidesine baktığı için kızıyla fazla ilgilenemediğini anlattı. Kayınbiraderinin engelli maaşı ve kayınvalidesinin eşinden kalan emekli maaşı ile geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını belirten Fatma Çilli, şimdi yeşil kartının da bulunduğunu, Ankara’ya götüreceği kızının tedavisi için bundan sonra ne gerekiyorsa yapacağını söyledi.

ARKADAŞLARIMLA YAKALAMACA OYNAMAK İSTİYORUM

100’üncü Yıl İlköğretim Okulu 6’ncı sınıf öğrencisi Nazmiye ise, yokuş çıkarken ve koşarken zorlandığını ifade ederken, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Nazmiye, “Arkadaşlarımla yakalamaca oynayamıyorum. Çünkü koşarken nefesim tıkanıyor. Okul yakın olduğu için giderken zorlanmıyorum. Ama yokuş çıkarken ve koşarken hemen tıkanıyorum. Nefesim daralıyor. Kurtulmak istiyorum kilolarımdan. Küçükken de böyleydim. Büyüyünce daha fazla artmaya başladı. Büyüdükçe daha da fazla kilo olmaktan çok korkuyorum. Bu yüzden tedavi olmak istiyorum. Arkadaşlarımla birlikte koşup oynamak istiyorum” dedi.
Nazmiye Çilli 84.5 kiloya ulaştı – “Kilololarımdan kurtulup, arkadaşlarımla koşup oynamak istiyorum.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Fotoğraf Albümü

Etiketler:,


Comments are closed.