Tag: T Hücresi

Artrite Karşı Öneriler
By 11 Kasım 2014 0 Comments Devamı →

Artrite Karşı Öneriler

Artrit, eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihaptır. Bu iltihap mikrobik değildir, vücut tarafından üretilir. Artrit tek bir hastalık değildir, 100’den fazla farklı hastalık artrit ile ilişkilidir. Bazı formaları çok ağır seyreder, bazıları ise dönem dönem kendini gösteren hafif şiddete olan artritlerdir. En sık görülen ise osteoartrit ve romatizmal artrittir. İlaç tedavisinin yanı sıra beslenme tarzının […]

LÖSEMİYE KARŞI HIV VİRÜSÜ
By 12 Aralık 2012 0 Comments Devamı →

LÖSEMİYE KARŞI HIV VİRÜSÜ

Amerika’da yaşayan Emily “Emma” Whitehead adlı lösemi hastası çocuk hastalığını HIV virüsü içeren tedavi sayesinde yenmeyi başardı.

Kategori: Çocuk Bebek, Haber
YENİ NESİL AŞILAR YOLDA
By 03 Nisan 2012 0 Comments Devamı →

YENİ NESİL AŞILAR YOLDA

Harvard ile Rockefeller üniversitelerinden oluşan ve Dr. Fikri Avcı’nın liderliğini yaptığı araştırmacı grubu, 5 yıllık çalışma sonucu, özellikle yeni doğan bebeklerde zatürre ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölümlere sebep olan mikroplara karşı bağışıklık sistemini harekete geçirerek hastalıklardan korunmasını sağlayan bir aşı geliştirdi.

Kategori: Haber
ARTRİT’E KARŞI BESLENME TARZI

ARTRİT’E KARŞI BESLENME TARZI

Artrit eklemlerde iltihab oluşumudur ve birçok türü bulunmaktadır. Oluşum nedeni tam belli olmasa da enfeksiyon, yaşlılık ve yıpranma tetikler. En sık görülen ise osteoartrit ve romatizmal artrittir. İlaç tedavisinin yanı sıra beslenme tarzının değişmesi de iltihab oluşumunu azaltabilmektedir.

Kategori: Özlem Sert Aydın
ATEŞ DÜŞÜRÜCÜLER ASTIMA MI YOL AÇIYOR?

ATEŞ DÜŞÜRÜCÜLER ASTIMA MI YOL AÇIYOR?

Ateş düşürücü ilaçlar astıma mı yol açıyor? Son senelerde astım ve alerjik hastalıklar özellikle gelişmiş ülkelerde çocuk ve genç erişkinler arasında adeta ‘salgın’ bir hastalık gibi hızla yaygınlaşıyor. İstatistiklere göre dünyada şu anda 150 milyonu astım olmak üzere her yaştan 500 milyon insanda alerjik bir hastalık bulunuyor.

Kategori: Sağlık
LÖSEMİ TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ GELİŞME
By 13 Ağustos 2011 0 Comments Devamı →

LÖSEMİ TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ GELİŞME

Amerikalı doktorlar, 3 lösemi hastasında, hastalardan aldıkları hücrelerin genetiğini değiştirerek, kanseri yenmeyi başardı. New England Journal of Medicine ve Science Translational Medicine dergilerinde yayımlanan makaleye göre, bilim adamları, hastalardan aldıkları bağışıklık sistemi hücrelerini genetik olarak değişikliğe uğrattıktan sonra bu hücreleri yeniden hastaya enjekte etti. Genetiği değiştirilmiş her bir bağışıklık sistemi hücresinin ortalama bin kanser hücresini […]

Kategori: Haber