Tag: retina

Körlüğe Karşı Umut Işığı

Körlüğe Karşı Umut Işığı

Bilim insanları, görme kaybını tedavi etmek için kullanılabilecek yeni göz hücrelerinin ‘basımını yaptı’. Biofabrication dergisinde yayımlanan çalışmanın, gözün arkasında ışığa duyarlı retina bölgesindeki hasarların tedavisinde ‘kendi terapinizi geliştirin’ ilkesine kapı açtığına inanılıyor. İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ne bağlı ekibin yürüttüğü çalışmada hayvan hücreleri kullanıldı. İnsan üzerinde denemelerin başlaması için daha fazla test yapılması gerektiği belirtildi. Çalışmada, sıçanların […]

Kategori: Haber
KÖRLÜĞE ÇARE Mİ BULUNDU?

KÖRLÜĞE ÇARE Mİ BULUNDU?

Tamamen kör fareler, ışığa duyarlı hücrelerin gözlerine nakledilmesi sayesinde görme yetisine kavuştu. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden bilimadamları, retinasında ışığa duyarlı fotoreseptör hücrelerinin bulunmadığı fareler üzerinde araştırma yaptı.

Kategori: Göz, Sağlık
GÖZDEN TEŞHİS EDİLEN HASTALIKLAR
By 30 Ağustos 2012 0 Comments Devamı →

GÖZDEN TEŞHİS EDİLEN HASTALIKLAR

Parkinson, MS ve Alzheimer’ın erken teşhisi, beş saniyelik basit bir göz muayenesiyle artık mümkün! Ailesinde bu hastalıklardan birisi bulunan kişiler, yılda bir kez basit bir retina taramasından geçerek erken teşhis ve tedavi edilme şansını yakalayabilir…

Kategori: Göz, Sağlık
ÇİN TUZU TEHLİKESİ VE GERÇEKLER
By 26 Ağustos 2012 0 Comments Devamı →

ÇİN TUZU TEHLİKESİ VE GERÇEKLER

Gazetelerde yer alan haberlere göre, cipsten yoğurda kadar çok sayıda hazır gıdada bulunan halk arasında ‘Çin tuzu’ adıyla tanınan monosodyum glutamat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yeniden incelemeye alındı.

Kategori: Faydalı Bilgiler
GÖZ MUAYENESİ İLE MS VE PARKİNSON TEŞHİSİ

GÖZ MUAYENESİ İLE MS VE PARKİNSON TEŞHİSİ

Parkinson, MS ve Alzheimer’ın erken teşhisi, beş saniyelik basit bir göz muayenesiyle artık mümkün! Ailesinde bu hastalıklardan birisi bulunan kişiler, yılda bir kez basit bir retina taramasından geçerek erken teşhis ve tedavi edilme şansını yakalayabilir.

Kategori: Göz, Sağlık