Tag: ishal

Ebola Belirtiler ve Korunma Yolları
By 06 Eylül 2014 0 Comments Devamı →

Ebola Belirtiler ve Korunma Yolları

Ebola virüsü, insanlarda ve primatlarda  (enfekte maymun, goril, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu ve kirpi gibi) viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalık formlarına yol açan ölümcül bir virüstür. Çok tehlikeli bir virüstür. İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur. Adını, Afrika’daki bir nehirden alır. Bulaşıcıdır. Kontrol altına alınmazsa salgınlar görülür. Ebola virüsü, ipliksi […]

Kategori: Sağlık
Türkiye Sağlık Araştırma Sonuçları Açıklandı
By 27 Nisan 2013 0 Comments Devamı →

Türkiye Sağlık Araştırma Sonuçları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarını açıkladı. 0-6 yaş grubundaki çocuklarda, %27,9 ile ishal en sık görülen hastalık olmuştur. Araştırmanın alan uygulamasının yapıldığı Mayıs-Haziran 2012 öncesindeki 6 ay içinde, 0-6 yaş grubundaki çocuklarda ishalden sonra sırasıyla; %27,6 ile üst solunum yolu enfeksiyonu, %11,7 ile bulaşıcı hastalıklar, %9,2 ile kansızlık ve %8,7 […]

Kategori: Haber
ŞİŞKİNLİK YAŞAMAMAK İÇİN
By 12 Ağustos 2012 0 Comments Devamı →

ŞİŞKİNLİK YAŞAMAMAK İÇİN

En yaygın mide ve bağırsak hastaklıklarından biri olan spastik kolon, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal veya kabızlıkla belirti gösterir. Hastalığın nedenlerine baktığımızda belirli yiyeceklere duyarlılık vardır; örneğin çay, kahve, alkol ve bazı kişilerde kepekli ürünler belirtileri tetikler. Psikolojik yapının da etkisi büyüktür.

Kategori: Özlem Sert Aydın
YAZ İSHALİNDEN KORUNMAK İÇİN
By 11 Ağustos 2012 0 Comments Devamı →

YAZ İSHALİNDEN KORUNMAK İÇİN

Yaz ishalli hastalık riskini artırıyor. Nedeni basit, sıcak hava yiyecek ve sıvılarda mikrop üremesini kolaylaştırıyor. Temizliği ve tazeliğinden emin olmadığınız gıda ve içeceklerden uzak durmanız, ishallerle karşılaşmayı önlemenin en kolay yolu. Yeri gelmişken hatırlatayım, yaşlılar ve çocuklarda ishal daha şiddetli seyrediyor.

Kategori: Faydalı Bilgiler
ANTİBİYOTİK İSHALİNE KARŞI PROBİYOTİK
By 21 Mayıs 2012 0 Comments Devamı →

ANTİBİYOTİK İSHALİNE KARŞI PROBİYOTİK

Ben antibiyotik aldığım zaman, hemen ishal oluyorum. Bu normal bir yan etki midir yoksa antibiyotiklere karşı alerjim olabilir mi? Ne yapmalıyım?

Kategori: Ece Hattat
BEBEĞİMİ DOKTORA GÖTÜRMEDEN ÖNCE
By 17 Mayıs 2012 0 Comments Devamı →

BEBEĞİMİ DOKTORA GÖTÜRMEDEN ÖNCE

Bebeğinizin küçük sağlık sorunlarında paniğe kapılıp doktora gitmeden önce bilmeniz gerekenler…

Kategori: Çocuk Bebek
SPASTİK KOLON ŞİKAYETLERİNİ AZALTMAK İÇİN
By 25 Nisan 2012 0 Comments Devamı →

SPASTİK KOLON ŞİKAYETLERİNİ AZALTMAK İÇİN

En yaygın mide ve bağırsak hastaklıklarından biri olan spastik kolon, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal veya kabızlıkla belirti gösterir.

Kategori: Özlem Sert Aydın
SİNİRSEL KOLİT NEDİR?

SİNİRSEL KOLİT NEDİR?

Son yıllarda eskiye oranla sık görülen, sessiz ve derinden gittiği için de yeterince farkına varılmayan, ne var ki “krizler” başladığında insanı canından bezdiren bir sağlık sorunu var:

Kategori: Sağlık
SÜT SİZE DE DOKUNUYOR MU?
By 27 Şubat 2012 0 Comments Devamı →

SÜT SİZE DE DOKUNUYOR MU?

Sütlü yiyecek içecekler çok değerli besinler ama her yiyecek gibi süt, yoğurt, peynirin de sorun yaratabileceği kişiler olabiliyor.

Kategori: Osman Müftüoğlu
ÇOCUKLARDA İSHAL VE BESLENME
By 04 Kasım 2010 0 Comments Devamı →

ÇOCUKLARDA İSHAL VE BESLENME

İshal, emilim ve sekresyonun azalması ile dışkı miktarının, sayısının bozularak yumuşak, sıvı bir görünüm alması ve günde üçten fazla sıvı dışkılama olarak tanımlanmaktadır. Özellikle küçük bebeklerde beslenmelerine göre dışkılamaları da değişmektedir, yenidoğanda günde 3-6 kez, ilk yaşın sonuna kadar günde 2-3 kez olmaktadır. Bebek ölüm oranının en yüksek olduğu ülkemizde ölüm nedenlerinin başında ishal gelmektedir. […]

Kategori: Özlem Sert Aydın
AYÇA KAYA’DAN FAYDALI TARİFLER
By 30 Mayıs 2010 0 Comments Devamı →

AYÇA KAYA’DAN FAYDALI TARİFLER

Uzm.Dr. Ayça KAYA ‘dan Faydalı Tarifler METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN ÇAY Malzemeler : 1 yemek kaşığı yeşil çay (gerçek yeşil çay yaprakları) 3-4 adet tane karanfil ¼ adet rulo tarçın Bir kaç damla limon suyu Yapılışı : 1 porselen demliğe yukardaki ölçülerdeki malzemeler konur, üzerine 1 fincan kaynar su dökülür, 5-7 dakika beklenir ve sıcak olarak günde […]

Kategori: Ayça Kaya