Tag: Hasan Biri

EN YAYGIN İLK ÜÇ KANSER
By 03 Şubat 2012 0 Comments Devamı →

EN YAYGIN İLK ÜÇ KANSER

Mevcut hızıyla devam etmesi halinde 2030 yılında 27 milyon kişide görülmesi öngörülen kanserler içinde akciğer, meme ve prostat kanseri ilk sıradaki yerini koruyor. Uzmanlar, kanserden korunmada ilk sırada sigara ve alkolden uzak durulması, yaş, cinsiyet, aile öyküsü göz önünde bulundurularak gerekli taramaların yaptırılması, sağlıklı beslenilmesi ve fiziksel aktiviteye önem verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kategori: Sağlık
AMELİYATSIZ PROSTAT TEDAVİSİ MÜMKÜN
By 17 Kasım 2011 0 Comments Devamı →

AMELİYATSIZ PROSTAT TEDAVİSİ MÜMKÜN

Erkekler arasında “kabus” olarak yorumlanan, akciğer kanserinden sonra 2. sırada görülen prostat kanseri tedavisinde cerrahi müdahale yapılmadan tümöre müdahale edilebiliyor. (High Intensity Focused Ultrasound) diye isimlendirilen yöntem, özel bir ultrason probunun bilgisayar eşliğinde makata yerleştirilerek kanserli dokunun odaklanması ve ses dalgalarıyla tedavi edilmesi prensibine dayanıyor.

Kategori: Sağlık
PSA YÜKSEKLİĞİ VE PROSTAT KANSERİ
By 11 Eylül 2011 0 Comments Devamı →

PSA YÜKSEKLİĞİ VE PROSTAT KANSERİ

Erken dönemde PSA yüksekliği, ileri dönemde sık sık idrara çıkma, gece idrara çıkma, ağrılı idrar yapma ve idrar yapmada zorlukla kendini gösteren prostat kanseri, ileri evrede bel ve eklem ağrılarına da yol açabiliyor.

Kategori: Sağlık