Tag: gluten

İZMİR’DEN GLUTENSİZ ÖZEL EKMEK
By 11 Şubat 2012 0 Comments Devamı →

İZMİR’DEN GLUTENSİZ ÖZEL EKMEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Ekmek Fabrikası, “normal” ekmek yiyemeyen çölyak ve fenilketonüri hastaları için “glutensiz özel tıbbi ekmek” üretimine başladı.

Kategori: Haber
DEVA VE ZEHİR ARASINDA İNCE ÇİZGİ

DEVA VE ZEHİR ARASINDA İNCE ÇİZGİ

“Ekmek öldürücü bir zehirdir!” dersem, “Yok canım, daha neler” diyerek, hakkımda olumsuz düşünürsünüz. Ama “Çölyak hastalarının sindirim sisteminde unun protein yapısındaki gluten maddesinin yapısal dönüşüme uğramasıyla meydana gelen peptit-alfa-gliadin’in bağırsak tahrişine neden olup ölümle sonuçlanabilen semptomlara yol açabildiği” açıklamasını yaparsam konu daha net olarak anlaşılabilir.

Kategori: Erdem Yeşilada
ÇÖLYAK NEDEN ARTIYOR?

ÇÖLYAK NEDEN ARTIYOR?

Görülme sıklığı giderek artan ve adı ülkemizde de her geçen gün daha çok duyulan modern zaman hastalıklardan biri de Celiac (Çölyak okunur) hastalığıdır.

Kategori: Sağlık
ÇÖLYAK BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
By 15 Mayıs 2010 2 Comments Devamı →

ÇÖLYAK BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Çölyak Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Ekmeğin esnek dokusunu gluten sağlar. Hatta ilaç ve kozmetik gibi üretim alanlarında da kullanılır. Gluten aynı zamanda jambon, rokfor peyniri, bira, aromalı kahve, meyan kökü ve soya sosu gibi ürünlerde saklı olabilir.   Gluten aldığınızda ne olur? Gluten intoleransınız varsa ve bu proteini vücudunuza aldıysanız, bağışıklık sisteminiz, besinlerin emilimini […]

Kategori: Mehmet OZ
GLÜTENSİZ YEMEK TARİFLERİ
By 15 Mayıs 2010 9 Comments Devamı →

GLÜTENSİZ YEMEK TARİFLERİ

Glütensiz Gurme Lezzetler Aslıhan Koruyan Sabancı, sağlıklı beslenmek isteyen lezzet tutkunları için hazırladığı kitabı “Glütensiz Gurme Lezzetler” ile Türk ve dünya mutfağının eşsiz lezzetlerini okuyucularına sunuyor. Aslıhan Koruyan Sabancı tarafından iki yıl süren yoğun bir çalışma sonucunda kaleme alınan Glütensiz Gurme Lezzetler, Türk mutfağı üzerine hazırlanan, besin analizleri içeren dünyada ve Türkiye’deki ilk glütensiz yemek […]

Kategori: Edebi