Tag: aşı

Akciğer Kanseri Aşısı Geliştirildi

Akciğer Kanseri Aşısı Geliştirildi

Kübalı bilim adamları akciğer kanserinin tedavisinde kullanılacak olan tümör aşısı geliştiriliyor. Türkiye İmmün-onkoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Rüçhan Uslu, son 1 aydır Türkiye’ye giren tümör aşısının sadece ileri devre akciğer kanserinin uzun süreli kontrolünü sağladığını açıkladı. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanlığı’nı da yürüten Rüçhan Uslu, akciğer kanserinin zor bir hastalık olduğunu, […]

Kategori: Sağlık
GEBELİK AŞISI NEDİR?
By 28 Aralık 2012 0 Comments Devamı →

GEBELİK AŞISI NEDİR?

Yüzlerce çift tüp bebek tedavisi olmalarına rağmen gebelik oluşmadığı zaman veya gebelik elde edildiğinde düşük yaptıklarında hayal kırıklığı ve üzüntü yaşmaktadır. Yeni bir tedavi metodu ile rahim içi zarının kuvvetlendirilmesi bu çiftlerde sağlıklı çocuk elde etme olasılığını arttırmaktadır…

Kategori: Jinekoloji
GRİP AŞISINA YASAKLAMA

GRİP AŞISINA YASAKLAMA

Altı Avrupa ülkesi ve Kanada’da Novartis’in grip aşılarına yasaklama getirildi.

Kategori: Haber
HEPATİT A AŞI TAKVİMİNE EKLENDİ
By 30 Eylül 2012 0 Comments Devamı →

HEPATİT A AŞI TAKVİMİNE EKLENDİ

Sağlık Bakanlığı Türkiye halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından Valiliklere gönderilen yazıda, Hepatit A aşısının Çoçukluk Dönemi Aşı Takvimine eklendiği belirtildi.  

Kategori: Çocuk Bebek
1998 DOĞUMLU ÇOCUKLARA AŞI DUYURUSU
By 16 Eylül 2012 0 Comments Devamı →

1998 DOĞUMLU ÇOCUKLARA AŞI DUYURUSU

Sağlık Bakanlığı tetanos ve difteri aşılarını zamanında temin edemeyince, geçen yıl bir milyonu askın çocuk aşılanamadı. Simdi ası bulunsa da, aile hekimleri, ası yapılması gereken yüz binlerce çocuğu bulmalarının ve asılamalarının mümkün olmadığı görüşünde. Bunun için tek çare, ailelerin ası için aile hekimlerini bulmaları.

Kategori: Sağlık
KENELERE KARŞI AŞI
By 26 Mayıs 2012 0 Comments Devamı →

KENELERE KARŞI AŞI

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı aşı geliştirilmesi için Türk bilimadamlarının yürüttüğü çalışmadan olumlu sonuçlar alındı.

Kategori: Haber
YENİ NESİL AŞILAR YOLDA
By 03 Nisan 2012 0 Comments Devamı →

YENİ NESİL AŞILAR YOLDA

Harvard ile Rockefeller üniversitelerinden oluşan ve Dr. Fikri Avcı’nın liderliğini yaptığı araştırmacı grubu, 5 yıllık çalışma sonucu, özellikle yeni doğan bebeklerde zatürre ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölümlere sebep olan mikroplara karşı bağışıklık sistemini harekete geçirerek hastalıklardan korunmasını sağlayan bir aşı geliştirdi.

Kategori: Haber
RAHİMAĞZI KANSERİ AŞISI

RAHİMAĞZI KANSERİ AŞISI

HPV Virüsünün neden olduğu ve dramatik sonuçlara neden olan Rahim Ağzı Kanserine karşı %100 etkili olan ve yan etkisi olmayan aşı ömür boyu koruma sağlıyor…

Kategori: Jinekoloji
KANSERİ KÜÇÜLTEN AŞI YOLDA
By 14 Aralık 2011 0 Comments Devamı →

KANSERİ KÜÇÜLTEN AŞI YOLDA

Amerikalı bilimadamları tarafından geliştirilen aşı farelerde bağışıklık sistemini güçlendirerek tümörün yüzde 80 küçülmesini sağladı. Farelerde etkili olan kanser aşısı geliştirildi Amerikalı bilimadamları tarafından geliştirilen aşı farelerde bağışıklık sistemini güçlendirerek tümörün yüzde 80 küçülmesini sağladı.

Kategori: Sağlık
RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI
By 21 Nisan 2010 1 Comments Devamı →

RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI

Aşının koruyucu etkisi çok yüksek Rahim ağzı kanseri gelişmekte olan ülkelerde sık görülen hastalıklardan. 3 yıldır aşıyla bu hastalıkla savaşmak mümkün oluyor. Yan etkisi bulunmayan aşının, koruyucu etkisi yüksek, erken yapılması da etkinliğini artırıyor.   Kızıma rahim ağzı kanseri için aşı yaptırayım mı? 13 yaşında bir kızım var. Son günlerde çok duymaya başladığımız rahim kanseri […]

Kategori: Derin KÖSEBAY
PNÖMOKOK NEDİR
By 16 Kasım 2007 25 Comments Devamı →

PNÖMOKOK NEDİR

Pnömokok nedir? Nerede bulunur? Nasıl Bulaşır? Pnömokok, bebeklik ve çocukluk çağında sık rastlanan ve menenjit, zatürre, kan iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi hastalıklara yol açan bir mikroptur.

Kategori: Sağlık